Basında Murat Daşkın


Çanakkale’nin Eceabat İlçesi’ne bağlı Kilitbahir Köyü’ndeki Mecidiye Tabyası’nda bulunan Çanakkale Savaşı kahramanı “Topçu Seyit Onbaşı” heykeli yeniden değiştiriliyor. Yeni heykelde, konu mankeni olarak vücutçular kullanılıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, geçen yıl heykeltraş Hüseyin Anka Özkan’a ait olan ve 10 yıl boyunca Tabya’da yer alan heykeli “Tarihi hata var” diyerek yenisiyle değiştirmişti. Onbaşının eski heykelde mermiyi kucağında taşımasını hatalı bulan bakanlık, yeni heykeli mermiyi sırtında taşır bir şekilde yaptırmıştı. Ancak heykeltıraş Eray Okkan ve 7 kişilik ekibi tarafından 15 günde yapılan heykel, ünlü heykeltıraşlar tarafından çok sert eleştirilmişti. Hürriyet’in eleştirileri duyurmasının ardından, bakanlığın sessiz sedasız başka bir heykel daha yaptırdığı ortaya çıktı. Heykeltıraş Murat Daşkın’ın yaptığı yeni Topçu Seyit Onbaşı heykeli 18 Mart’a yetiştirilecek. Çamur aşaması biten heykeli Daşkın’ın atölyesinde görüntüledik. Heykeli yapmak için 21 gündür geceli gündüzlü çalıştığını belirten Daşkın, konu mankeni olarak da vücutçuları kullandığını açıkladı. Vücutçulara mermi şeklinde kum torbaları veren Daşkın heykelle ilgili şunları söyledi: “Heykel dik durduğunda 3 metre 80 cm oluyor. Eğimli iken 3 metre. Önce 3-4 günlük bir araştırma yaptım. Spor salonlarına gittim ve ‘Böyle bir ağırlığı insanlar nasıl kaldırabilir’in yanıtını aradım. Mermiyi kaldırma pozisyonunu yakalamaya çalıştım. Orijinal fotoğrafında Topçu Seyit Onbaşı sivil kıyafetlerle ve şapkasız. Genel Müdürlük, ‘Türk askeri şapkasız olmaz’ dedi, ben de şapkalı yaptım. Eserin orijinaline yakın olması için merminin çapı, boyu, kilosu hakkında da EDOG Komutanlığı’ndan yardım aldım.


Topçu Seyit için yapılan ilk heykel, tarihi hata gerekçesiyle kaldırıldı. İkincisi beğenilmedi. Üçüncüsü mevzuata takıldı. Kilitbahir köyündeki Mecidiye Tabyası’na geçen yıl dikilen Çanakkale Savaşı kahramanı “Topçu Seyit Onbaşı” heykeli yeniden değiştiriliyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, geçen yıl heykeltraş Hüseyin Anka Özkan’a ait olan ve 10 yıl boyunca Mecidiye Tabyası’nda yer alan heykeli “tarihi hata olduğu” gerekçesiyle yenisiyle değiştirmişti.
Seyit Onbaşı’nın heykelinin, 250 kilo ağırlığındaki top mermesini kucağında taşımasına askeri yetkililer itiraz ediyordu. Topçunun mermiyi kucağında değil sırtında taşıdığını ve Seyit Onbaşı’nın da fotoğraflarında mermiyi sırtında taşıdığı belirtilerek yeni yapılan heykelde mermi sırta alınmıştı.

15 günde yapıldı, beğenilmedi!
Geçen yıl heykeltraş Eray Okkan’a 15 günde 21 bin YTL’ye yaptırılan “sırtında top mermisi taşıyan Seyit Onbaşı” heykeli de sert eleştirilere neden oldu. Heykelin beğenilmemesi üzerine Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü yeni bir heykel yapımı için bu kez heykeltraş Murat Daşkın ile anlaştı.
Ancak bu sırada Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nde müfettiş soruşturması başladı. Bu arada “heykellerin ‘ihalesiz ve ısmarlama yöntemiyle alınmasını’ içeren İhale Yasası’nın 22-b maddesi uyarınca yapılması”nın usulsüzlüğe neden olduğu müfettişlerce ileri sürülünce genel müdürlük yeni yaptırdığı heykelin arkasında durmadı. Çünkü heykeltıraş Daşkın’a resmi bir talepte bulunulmamış, sadece sözlü talimat verilmişti.

Haberi okumak için tıklayın.


Türkiye’de ilk kez bir dizi setinin birebir mekanlarının kurulmasıyla gerçekleştirilen “Muhteşem Yüzyıl: Teşhir-i İhtişam” sergisi, 28 Kasım’da Uniq Müze’de açılıyor. Muhteşem Yüzyıl dizisinin 28 Kasım’da Uniq Müze’de açılacak olan ” Muhteşem Yüzyıl Teşhir-i İhtişam” sergisi öncesi, dün akşam Koruncuk Vakfı yararına özel bir davet düzenlendi.

İstanbul Exhibitions CEO’su Kemal Gürkaynak ve Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın  Balcı’nın yanı sıra dört yıl boyunca ekranlarda olan  Muhteşem Yüzyıl dizisinde Kanunu  Sultan Süleyman rolünü canlandıran  Halit Ergenç’in ev sahipliğindeki geceye,  Muhteşem Yüzyıl dizisi oyuncuları da hazır bulundu.

Haberi okumak için tıklayın.